Kalorifer Sistemleri

Kalorifer sistemleri ısıtma çözümleri arasında en yaygın olanıdır. Kaloriferler binaların tümden ısıtılması için kullanılan düzeneklerdir. Kalorifer sistemlerinde bir çeşit yakıt kalorifer kazanı denilen yapılarda yakılır ve daha sonra oluşan ısı boru sistemleriyle ısıtılmak istenilen yerlere taşınır.

Kalorifer Çeşitleri

 • Sıcak Su Kaloriferleri

Sıcak su ile çalışan kalorifer sistemleri günümüzde en yaygın olarak kullanılan kalorifer sistemidir. Bir kalorifer kazanı, boru sistemi ve radyatörlerden meydana gelen sıcak sulu kaloriferler, ısıyı da en düzgün biçimde odaya dağıtabilen sistemlerdir.

Kalorifer kazanında su ısıtılır ve bir motor yardımıyla boru sistemine gönderilir. Borularda dolaşan sıcak su radyatörlere ulaşır ve ısınan radyatörler de odayı ısıtır.

 • Sıcak Hava Kaloriferleri

Sıcak hava kaloriferleri havanın ısıtılması ve radyatörlere dağıtılması mantığına dayanan kalorifer sistemleridir. Hava bir kazan dairesinde özel fırınlarda ısıtılır. Daha sonra büyük vantilatörler aracılığı ile borular kullanılarak bütün binaya yayılır.

Sıcak hava kalorifer sistemleri su kullanılan kaloriferler kadar verimli çalışmasa da küçük binaların ısıtılmasında hızlı ve etkili bir çözüm sunar. Sıcak su kaloriferlerinin daha çok tercih edilmesinin sebebi ısıtma konusunda genelde çok daha başarılı olmalarıdır.

Kalorifer Sistemleri
Kalorifer Sistemleri

Kalorifer sistemi kurulumunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doğru bir ısınma sağlayabilmek için radyatörlerin doğru yerleştirilmesidir. Doğru yerleştirilmeyen radyatörlerle bir kazan ne kadar güçlü olursa olsun ne kadar çok ısı üretirse üretsin verim alınamaz. Kalorifer peteklerinin yerleşiminde öncelikle havanın dışarıya kaçabileceği yerler tercih edilir. Gerekirse kalorifer peteği bu yerlere göre dizayn edilmelidir. Çok farklı şekillerde ve yerlerde kalorifer petekleri yerleştirilebilir. Özellikle banya ve tuvaletlere özel tasarımlar sürekli yapılmaktadır. Kalorifer sistemi kurarken en doğru yerleşimi yapabilmek için işi bilen bir firmayla çalışmanın önemi büyüktür.

Kalorifer Sistemleri Hakkında 5 Yorum Yapılmış

 1. baybars - June 21st, 2009 - 1:34 pm

  herkese selam
  2 katlı bir evim var. 2 kata da ayrı ayrı kat kaloriferi yaptırmak mı daha mantıklı olur yoksa genel bir kalorifer sistemi mi?

  Genel kalorifer sistemi çok daha mantıklı görünüyor fakat fiyatları hakkında çok bilgim yok. Böyle genel bi sistem için neler gereklidir? Kalorifer kazanı, petekleri dışında?

 2. gazi çoban - November 3rd, 2009 - 4:27 pm

  iki daire ye na kadar büyüklükte kazan kullanılmalıdır

 3. ahmet egeli - December 13th, 2009 - 7:54 pm

  öncelikle kolay gelsin. Oturduğum ev 3 katlı bir apartmanın 3.katı.çatı katı. tabliye betonun üzerinde kiremit çatı da var. daire 3+1 olup 105 m2.dir. Buraya katı yakıtlı kat kaloriferi yaptırmak istiyorum. Kullanacağım kalorifer kazanı kaç call. ve kullanılacak petek sayısı kaç m.tül olmalı ve bana maliyeti ne kadardır.Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler.
  Bazı terimleri tam olarak anlatamamış olabilirim.

 4. zafer - March 17th, 2010 - 10:35 am

  E .C. A 120 cm petek kaç tl KOMBİ KAÇ TL

 5. mustafa çeliker - September 8th, 2011 - 12:49 pm

  merhaba
  200 metrekare büyüklüğünde 6 odalı bir evim var kömürlü kat kaloriferi döşetmek istiyorum yardımcı olurmusunuz .
  hayırlı işler

Kalorifer Sistemleri Hakkında Yorum Yap

Sponsorlar

Kategoriler

Site Hakkında

Güvenlik sistemleri başta olmak üzere kamera sistemleri, alarm sistemleri, ısıtma sistemleri vb. evlerde ve her türlü iş sektöründe kullanılan elektronik ve otomasyon temelli sistemler hakkında en geniş içerikli Türk sitesidir.

Reference Blogs - Blog Catalog Blog Directory TOPlist

Amacımız İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya gibi büyük şehirlerin dışında da insanlarımıza ulaşabilmek, güvenlik sistemleri sektörü başta olmak üzere ilgili her sektörden ve şehirden firmayı bir araya getiren bir portal oluşturmaktır.

Dizayn Gabfire tabanlı olmakla birlikte çeşitli düzenlemeler tarafımızdan yapılmıştır.